Jak vybrat TV Tuner

Jak vybrat TV Tuner

TV tuner (nebo také Televizní karta) je příslušenství k počítačům či notebookům, díky kterému můžete sledovat televizní programy, oblíbené seriály a pořady ve vašem počítači nebo notebooku. A nejen to. Můžete si televizní pořady nahrávat, nastavit si časování nebo sledovat teletext. Základní dělení je dvojího typu: interní – přímo do počítače a externí – přes USB konektor. Další dělení je podle typu signálu, který umí přijímat tj. analogový televizní signál (dnes již na ústupu), pozemní digitální signál (DVB-T), satelitní digitální signál (DVB-S) a některé modely mohou přijímat FM rádio. Některé TV tunery jsou hybridní – umožňují přijímat analogový i digitální signál.

 

Ryché odkazy:
Externí TV tunery
Interní TV tunery
Levné tunery do 700,-
Tunery s rádiem (FM)
 

Jak vybírat TV tuner?

Při výběru TV tuneru je třeba si uvědomit, kde jej budeme používat. Jestli v klasickém stolním počítači nebo v notebooku. Pokud máme doma pouze osobní počítač, ve kterém chceme sledovat televizní programy, zvolíme interní TV tuner, který se zapojuje do PCI slotu na základní desce nebo externí TV tuner, který zapojíme přes USB port.

 

Chcete-li sledovat programy mimo domov a jste-li majitelem notebooku, zvolte si externí TV tuner, který se ke zdrojovému zařízení (notebooku) připojuje přes USB port.

Jaké jsou výhody a nevýhody externích a interních TV tunerů?

Interní TV tuner je potřeba zapojit přímo na základní desku, zpravidla do PCI slotu, díky tomuto úkonu je velice pracné TV tuner přenášet mezi počítači. Na druhou stranu je odolný k mechanickému poškození a nehrozí jeho ztráta. Externí TV tuner je naprosto mobilní, připojíme ho k jakémukoli počítači i notebooku a máme jej vždy k dispozici (za předpokladu instalace ovladačů a dostupnosti signálu). Nevýhodou může být nechtěné poškození zařízení, jako je například vylomení z USB portu, pokud nedáváme pozor.

 

 

Slovník pojmů

 

DVB-T signál

= pozemní digitální signál

Standard, díky kterému je umožněn příjem digitálního pozemního signálu a dalších doplňkových funkcí, jako je elektronický programový průvodce (EPG).

DVB-S signál

= satelitní digitální signál

Standard pro příjem digitálního signálu přes satelit.

PCI slot

Jedná se o univerzální slot na základní desce.

Slot pro ExpressCard a PCMCIA

Oba sloty slouží k rozšíření periférii v noteboocích. PCMCIA se rozlišují podle výšky vkládané karty, dnes jsou již na ústupu. ExpressCard je nástupcem slotu PCMCIA.

 

Vybrat TV tuner podle parametrů

Rádce pro Vás připravil
czc.cz